Używamy plików cookies, by ułatwić korzystanie z naszych serwisów.
Jeśli nie chcesz, by pliki cookies były zapisywane na Twoim dysku zmień ustawienia swojej przeglądarki.

Szukaj w:
[x]
Prawo
[x]
Ekonomia i biznes
[x]
Informacje i opinie
ZAAWANSOWANE

Odpowiedzialność członków zarządu w razie niewypłacalności spółki

16 czerwca 2017 | Prawo w biznesie | Patryk Filipiak Anna Michalska

Ustawa z 15 maja 2015 r. – Prawo restrukturyzacyjne obowiązuje już prawie półtora roku. Wprowadziła ona istotne zmiany w zakresie odpowiedzialności odszkodowawczej członków zarządu spółek kapitałowych za długi spółki w razie jej niewypłacalności. Restrukturyzacja jest świetnym narzędziem nie tylko dla spółki w kłopotach, lecz także dla osób nią zarządzających.

Z jednej strony, w związku z uatrakcyjnieniem dla wierzycieli art. 21 ust. 3 Prawa upadłościowego, odpowiedzialność ta istotnie się rozszerzyła. Będzie ona dotyczyć również piastunów spółek akcyjnych. Z drugiej strony, ocena stanu finansowego spółki, w tym jej niewypłacalności będzie trudniejsza, przy czym wierzyciele skorzystają z nowych domniemań poprawiających ich sytuację procesową. Mimo to, brak wyostrzonego kryterium oceny momentu niewypłacalności oraz wydłużony termin na złożenie wniosku upadłościowego wyposaży zarządy spółek w dodatkowe argumenty w sporze.

Więcej możliwości obrony

Członek zarządu ponosi odpowiedzialność za niezłożenie wniosku o upadłość w terminie. Zmianie uległ sposób ustalenia tego terminu. Wprawdzie nadal związany jest on z wystąpieniem w spółce niewypłacalności, jednak sama definicja niewypłacalności uległa zasadniczej zmianie. Dotychczasowa regulacja wiązała niewypłacalność z brakiem wykonywania wymagalnych zobowiązań pieniężnych, co sprowadzało się do braku zapłaty dwóch długów. Zgodnie z aktualnym brzmieniem art. 11 ust. 1 p.u. dłużnik jest niewypłacalny, jeżeli utracił zdolność do wykonywania swoich wymagalnych zobowiązań pieniężnych.

Utrata zdolności płatniczej (tzw. „płynnościowa" postać niewypłacalności) oznacza stan, w którym spółka w danym momencie nie tylko nie jest w stanie...

Dostęp do treści Archiwum.rp.pl jest płatny.

Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.

Ponad milion tekstów w jednym miejscu.

Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"

Zamów
Unikalna oferta
Wydanie: 10776

Wydanie: 10776

Spis treści
Zamów abonament